20 dni w Mariupolu. Pokaz zwycięskiego filmu - Konkurs główny
Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera.
Bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.
Konrad Wirkowski
— BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI NA POKAZ DO ODBIORU W KASIE KINA KINOTEKA
— Po projekcji odbędzie się spotkanie z producentką filmu oraz bohaterami filmu. Prowadzenie: Żenia Klimakin.
Wasyłysa Stepanenko – producentka „20 dni w Mariupolu”. Wraz z reżyserem filmu Mścisławem Czernowem dokumentowała rosyjskie zbrodnie wojenne. Znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych Ukraińców oraz na liście Forbes „30 under 30”.
Rodzina Husaków – bohaterowie filmu. Na początku pełnowymiarowej wojny dwunastoletni Władysław zgubił się rodzicom. Matka została ciężko ranna, budynek, w którym mieszkali został zbombardowany. Po ucieczce z Mariupola rodzina zamieszkała w Holandii.
Żenia Klimakin – dziennikarz, redaktor naczelny portalu „Nowa Polszcza”, wolontariusz. Pracował dla Polskiego Radia, culture.pl, TVN i telewizji „1+1”. W ostatnich latach przeprowadza wywiady z osobami, które przeżyły ciężką traumę: więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych, matkami zabitych ukraińskich żołnierzy, ukraińskimi uchodźczyniami.
Rozmowa tłumaczona na język polski i ukraiński.
Partner pokazu:
2023 WATCH DOCS Nagroda WATCH DOCS - Konkurs główny
2023 Sundance World Cinema Documentary Competition (Audience Award)
2023 CPH:DOX
2023 DocAviv (Best International Film - Honorable Mention)
2023 Docudays UA (Best Film, Audience Award)
2023 IDFA (Audience Award)