Jury
Reżyser, producent i dyrektor amsterdamskiego International Queer & Migrant Film Festival, który założył w 2015 roku. Skupia się na projektach łączących queerowy aktywizm ze sztuką i filmem, które realizował m.in. w Azerbejdżanie, Surinamie i na Bałkanach. Jego filmy prezentowane były na wielu światowych festiwalach. Chris prowadzi Stichting art.1 - organizację wspierającą artystyczne produkcje audiowizualne oraz Supernova Cinema - alternatywne kino w centrum Amsterdamu. W 2020 roku nominowano go do nagrody amsterdamczyka roku.
Dyrektor programowy Institute of Documentary Film, gdzie prowadzi również East Doc Platform – serię branżowych wydarzeń skupionych na projektach dokumentalnych z Europy Centralnej i Wschodniej. Związany z Instytutem od 2009 roku, specjalizuje się w strategiach festiwalowych i dystrybucji filmu dokumentalnego. Udziela również konsultacji w zakresie scenariuszy i UX przy filmach i projektach interaktywnych / XR (m.in.: “Darkening”, premierowo pokazany na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji).
Urodzona w Holandii i od wielu lat mieszkająca w Niemczech producentka, kuratorka i badaczka dokumentu. Od 2017 roku jest dyrektorką niemieckiego festiwalu goEast organizowanego przez DFF – Niemiecki Instytut Filmowy. GoEast skupia się na produkcjach z krajów post-komunistycznych, a w jego programie oprócz współczesnych produkcji jest również miejsce na archiwalia i filmoznawcze sympozja. W przeszłości prowadziła m.in. festiwal DokumentART w Neubrandenburgu. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej i jedna z założycielek Documentary Association of Europe.
Polska reżyserka i scenarzystka, autorka znanych filmów dokumentalnych, takich jak “Efekt domina”, “Książę i Dybuk”, “Syndrom Hamleta”, współreżyserowanych przez Piotra Rosołowskiego. Laureatka m.in.: Złotego Lwa za najlepszy film dokumentalny 74. festiwalu filmowego w Wenecji, nagrody za najlepszy film Tygodnia Krytyki Filmowej podczas 75. Festiwalu filmowego w Locarno czy Złotego Gołębia na festiwalu DOK Leipzig. W swoich dziełach skupia się przede wszystkim na politycznej, społecznej i kulturowej transformacji krajów Europy Wschodniej i wojnie w Ukrainie.
Jeffrey Winter jest od 2010 roku współdyrektorem The Film Collaborative - niezależnej firmy dystrybucyjnej z Los Angeles, specjalizującej się w filmach dotyczących praw człowieka, kwestii społecznych i ekologicznych oraz społeczności LGBT. Wcześniej zajmował się m.in. prowadzeniem amerykańskiego oddziału największego hiszpańskiego koncernu mediowego, marketingiem festiwali takich jak Los Angeles Film Festival i AFI Fest, niekomercyjnym obrotem filmów z katalogu największego na świecie dystrybutora filmów o tematyce LGBT. Przez 11 lat tworzył i konsultował program sekcji New Frontier na festiwalu Sundance.
Pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, doktor ekonomii, aktywista. Współtworzy(ł) Kooperatywę Spożywczą Dobrze, Obóz dla Puszczy, Inicjatywę Dzikie Karpaty i spółdzielnię trenerską Pestka. Ma spore doświadczenie w edukacji formalnej i nieformalnej, na co dzień prowadzi zajęcia na Uniwersytecie, a od kilkunastu lat organizuje interdyscyplinarne wyjazdy szkolne do lasu. Interesuje się lasami naturalnymi, postwzrostem i praktycznym antykapitalizmem.
fot. Katarzyna Kalinowska
Dyrektorka w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, OTOP/BirdLife Polska. Przed dołączeniem do OTOP pracowała m.in. jako szefowa zespołu bioróżnorodności w Greenpeace oraz kierowniczka zespołu komunikacji i starsza specjalistka ds. rzecznictwa w Polskiej Akcji Humanitarnej. Absolwentka Antropologii Kultury oraz Zarządzania. Od ponad 20 lat zaangażowana w działania na rzecz ochrony przyrody, praw człowieka, mniejszości oraz globalnej współpracy rozwojowej.