Kto ma prawo do dobrego jedzenia? Dyskusja po projekcji filmu „Republika świerszczy”
Międzynarodowe konwencje gwarantują wszystkim ludziom prawo do godnego życia, w tym prawo do wyżywienia. Tylko co to właściwie znaczy? Czy jest różnica między wyżywieniem a dobrym jedzeniem? Czy dobre jedzenie powinno być smaczne, czy wystarczy, że jest pożywne? Na ile nasze gusta żywnościowe muszą się zmienić z wyboru, żebyśmy nie musieli ich zmieniać z konieczności?
Patrycja Wanat - dziennikarka, zielarka, opiekunka zwierząt. Autorka podcastu "Tak rośnie jedzenie". Współpracuje z Radiem TOK FM, Wysokimi Obcasami, Dużym Formatem, Dzień Dobry TVN, Canal+, Helsińską Fundacją Praw Człowieka i festiwalem WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Mieszka we Francji, gdzie uprawia warzywa i zajmuje się psio-kocio-kurzą rodziną.
Justyna Zwolińska - prawniczka specjalizująca się w zagadnieniach związanych z polityką jakości i ochroną środowiska w rolnictwie, polityką żywnościową, Wspólną Polityką Rolną oraz dobrostanem zwierząt gospodarskich. Wykładowczyni i doktorantka w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. Wykładowczyni na podyplomowych studiach „Prawo o żywności” na Uniwersytecie SWPS. Wieloletnia współpracowniczka organizacji pozarządowych zajmujących się rolnictwem, ochroną środowiska i zwierząt.
Kaśka Maciąg - przede wszystkim wielbicielka prawdziwego jedzenia, intensywnych smaków i kuchenna podróżniczka. Od 10 lat związana z warszawską Kooperatywą Dobrze, gdzie codziennie ma okazję do rozmów z rolnikami i dostawcami i kulinarnych eksperymentów na lokalnych i sezonowych warzywach i owocach. Sztandarowym działaniem Kooperatywy jest prowadzenie sklepów spółdzielczych ze zdrową żywnością, które tworzą praktyczną alternatywę wobec sieciówek, supermarketów i drogich sklepów ekologicznych.
Michał Piosik - partner zarządzający funduszu AC/VC, współzałożyciel akceleratora startupów foodtech.ac, seryjny przedsiębiorca, ex-restaurator, ojciec dwójki dzieci, poległy wakeboarder (ale ciągle walczący), chciałby być filozofem. Wraz z kolegą ze studiów, Piotrem Grabowskim założyli pierwszy akcelerator startupów dla branży spożywczej w Polsce: foodtech.ac. Wyszukują, szkolą i pomagają finansować startupy, które zmienią branżę spożywczą na bardziej roślinną i przyjazną środowisku. W portfolio mają takie produkty jak Roślinnego Qurczaka, farmy wertykalne Listny Cud, czy nabiał z fasoli It's Bean.