WATCH DOCS poleca: Arte po polsku
Filmy dokumentalne produkowane i koprodukowane przez europejski kanał kulturalny ARTE co roku znajdują się w programie MFF WATCH DOCS i stanowią ważny punkt odniesienia w dyskusji o najbardziej aktualnych problemach z dziedziny praw człowieka. Obecnie istnieje możliwość śledzenia oferty programowej ARTE również w Internecie, na platformie VoD Arte po polsku. Wybraliśmy dla naszych widzów najciekawsze dokumenty i cykle dokumentalne dostępne na www.arte.tv.
1) “Białoruś: Kronika rewolucji”
W cyklu “Białoruś: Kronika rewolucji” korespondentka ARTE w Mińsku Kseniya Halubovich relacjonuje masowe powyborcze protesty na Białorusi.
W sierpniu 2020 r. demokratyczna opozycja na Białorusi rozpoczęła bezprecedensowy proces mobilizacji społeczeństwa do pokojowych, masowych protestów w obronie demokracji w kraju od dawna uważanym za ostatnią dyktaturę w Europie. Protesty były reakcją na doniesienia o zakrojonych na szeroką skalę oszustwach wyborczych na korzyść Aleksandra Łukaszenki, który po raz szósty sięgnął po urząd prezydenta kraju.
Na 20. MFF WATCH DOCS można było zobaczyć wybór filmów ukazujących białoruskie protesty i ich następstwa. W ostatnich tygodniach z Białorusi dotarły do nas bardzo niepokojące wiadomości dotyczące aresztowania dyrektorki festiwalu filmowego WATCH DOCS Białoruś Tatsiany Hatsury-Jaworskiej. 15 kwietnia Hatsura-Jaworska została zwolniona z aresztu śledczego w Mińsku, ale nadal toczy się śledztwo w jej sprawie. W liście otwartym światowa społeczność filmowa wyraziła zaniepokojenie aresztowaniem aktywistki oraz innych białoruskich obrońców praw człowieka.
Pod listem podpisały się festiwale zrzeszone w Human Rights Film Network, International Coalition for Filmmakers at Risk oraz inne festiwale z całego świata, w tym m.in. Berlinale, Sundance i Marché du Film - Festival de Cannes - do dzisiaj łącznie ponad 180 instytucji filmowych.
2) “Polki walczą o prawo do aborcji”
Po wyroku wydanym 22 października 2020 r. przez Trybunał Julii Przyłębskiej, który orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją, przeprowadzenie aborcji w Polsce stało się jeszcze trudniejsze niż dotychczas. Inga, której płód został poważnie uszkodzony, aby dokonać aborcji musiała wyjechać za granicę. Jednak wielu zwolenników „obrony życia”, takich jak Paweł, katolik i głowa rodziny, prowadzi kampanię na rzecz dalszego zaostrzenia prawa.
“Polki walczą o prawo do aborcji” to reportaż autorstwa Konrada Szołajskiego, którego poprzednie filmy, m.in. “Walka z Szatanem” i “Dobra zmiana”, pokazywaliśmy w programie MFF WATCH DOCS.
3) “Bitwa stulecia - Extinction Rebellion”
W programie WATCH DOCS filmy poświęcone związkom praw człowieka i ekologii prezentujemy w specjalnej sekcji tematycznej. W naszych czasach wyzwania w zakresie ochrony środowiska, przeciwdziałania katastrofie klimatycznej i aktywizmu na rzecz planety należą bezsprzecznie do tych najważniejszych dla ochrony praw człowieka.
Film Alizée Chiappini i Adèle Flaux opowiada o aktywistach i aktywistkach, którzy rzucili wszystko, by poświęcić się jednej sprawie. Jakiej? Uratowaniu świata! Pomiędzy utopią a konstruktywnym zaangażowaniem powstaje masowy ruch o nowym obliczu - radykalne, lecz wolne od przemocy protesty mają zmusić rządzących do realizacji zobowiązań zawartych na międzynarodowym szczycie klimatycznym. Film towarzyszy francuskim aktywistom w ciągu dwóch lat, w których Europę przepełniają jednocześnie gniew, entuzjazm oraz uczucie strachu.
4) “Putin vs Nawalny” (Re: Protesty w Rosji)
Władimir Putin rządzi Rosją od 21 lat. To okres nieustających ataków na opozycję i ograniczania wolności mediów. Niezadowolenie Rosjan i Rosjanek z takiego stanu rzeczy osiągnęło punkt kulminacyjny po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego w styczniu tego roku. Rosję ogarnęła największa od lat fala protestów - ludzie wyszli na ulice ponad 100 rosyjskich miast i miasteczek.
5) "Diabli sznur"
Podobnie jak w swoim poprzednim filmie "Trees" Sophie Bruneau potrzebuje tylko jednego przedmiotu, by opisać cały świat. W tym przypadku jest to drut kolczasty, który posłużył do opowiedzenia równoległej historii zasiedlania Ameryki. To, co na początku było użytecznym narzędziem do odgradzania zwierząt, prowadzi do roszczeń i prywatyzacji ziemi na wielką skalę, a w końcu ーdo uszczelnienia granicy z Meksykiem przed migrantami. Reżyserka obnaża dawny mit Dzikiego Zachodu i wciąż popularną frazę "God's own Country", zestawiając je z niezliczonymi znakami własności prywatnej i szałem grodzenia. Indywidualizacja i industrializacja mają przecież swoją cenę. Ziemia już dawno przestała być krajobrazem i zamieniła się w zwykły towar. Okoliczności te nie są pozbawione pewnego komizmu, który Sophie Bruneau wydobywa w "Diabelskim sznurze". Z rozmachem i kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji przedstawia w swoim wielkim tableau pochodzenie i bogactwo różnorodności związanej ze zwykłym przedmiotem, jakim jest drut kolczasty.
Film był prezentowany m.in. na festiwalach DOK Leipzig i Full Frame.
(opis: Cornelia Klauß/ DOK Leipzig)
---
ARTE po polsku to bezpłatny serwis VOD współfinansowany ze środków unijnych i powstały z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. Celem ARTE jest dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców: programy są dostępne w wersji francuskiej i niemieckiej, oraz w wersji VOD z napisami po angielsku, hiszpańsku, polsku i włosku.
Oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV - filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze, popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl na aplikacjach mobilnych, a także na smart TV.