Kolejne premiery, goście i pokazy - w czwartek ruszamy z nową energią!
Do Warszawy przyjechali kolejni goście, którzy spotkają się z Wami po pokazach filmowych - będziemy rozmawiać m.in. o współczesnym Belfaście, miesięcznicach smoleńskich, propagandzie ukrytej w filmach oraz możliwościach i pułapkach wirtualnego świata. Zapraszamy!
Robert Kowalski przez osiem lat dokumentował przebieg miesięcznic smoleńskich, które nieoczekiwanie stały się forum bezpośredniego spotkania ówczesnych władz państwa z obywatelami. Składanie wieńców i uliczne modlitwy rządzących chronione były przez snajperów, odziały antyterrorystyczne, SOP i policję konną. Z jednej strony mamy tu prawdziwą ludzką tragedię, z drugiej – paralelną rzeczywistość politycznego marketingu. Premiera filmu „Kronika obrzędów żałobnych” już dziś o 18:00 w Kinotece. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.
Również w Kinotece o 18:15 zapraszamy na pokaz filmu „Bloki” oraz spotkanie z jego reżyserką Alessandrą Celesią. To opowieść o współczesnym Belfaście i jego mieszkańcach. Choć konflikt w Irlandii Północnej oficjalnie skończył się w 1998 roku, jego długi cień do dziś prześladuje mieszkańców Belfastu. Szczególnie tych mieszkających w New Lodge – rozpadającym się osiedlu gigantycznych bloków, które nigdy nie przeżyły swoich lat świetności. Bohaterowie filmu Alessandry Celesii wciąż żyją czasami, gdy lojalność była ważniejsza niż życie. Niewiele się tu zmieniło od tamtych lat. Bojówkarzy zastąpili dealerzy, młodzi ludzie zamiast od kuli umierają z przedawkowania.
W Kinie Muranów o 18:00 rozpocznie się drugi pokaz głośnego dokumentu „Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki - a po nim zapraszamy na dyskusję „Gdzie są uchodźcy?”. Populistyczni politycy straszą nimi swoich wyborców, ale uchodźcy to przede wszystkim ludzie, którzy uciekają przed prześladowaniami. Prawo międzynarodowe zobowiązuje wszystkie kraje do ich systemowej ochrony. Jaką odpowiedź na te zobowiązania ma Polska? Czy uchodźcy mogą stać się częścią polskiego społeczeństwa? Co się z nimi dzieje, kiedy trafiają do naszego kraju? O tym Magdalena Kicińska z magazynu Pismo. rozmawiać będzie z Kevinem Allenem, przedstawicielem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce, Maciejem Nowickim, prezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Agnieszką Kosowicz - prezeską Polskiego Forum Migracyjnego oraz Agnieszką Zwiefką.
W KINOMUZEUM znajdziecie premierowy pokaz filmu „Real” (20:30) To zapierająca dech w piersiach podróż przez zmieniające się jak w kalejdoskopie kolejne odsłony cyfrowej rzeczywistości. Dla jednych będzie ona oazą wolności, w której mogą realizować swoje fantazje wolni od nietolerancji, społecznych presji i oczekiwań. Dla innych – przerażającym piekłem uzależnienia. Dla jeszcze innych – globalną sceną, na której można zaprezentować światu swoje umiejętności – i czerpać z tego różnego rodzaju zyski. Reżyserka Adele Tulli płynnie łączy wątki, techniki i konwencje, ukazując niewiarygodnie szeroki wachlarz cyfrowych innowacji, które zmieniają nasz sposób postrzegania świata i stawiają przed nowymi wyzwaniami. Po filmie spotkanie z reżyserką.
Kolejną czwartkową premierą jest „Zinema. Kino na wojnie”. Kornij Hrycuk zmontował swój arcyciekawy dokument z fragmentów rosyjskich filmów fabularnych z ostatniego ćwierćwiecza. Są wśród nich produkcje uznanych reżyserów i siermiężne sitcomy. Jak przekonująco udowadnia młody ukraiński twórca – rosyjskie kino od początku wieku służyło kremlowskiej propagandzie. Apoteoza kolejnych imperialnych wojen (Czeczenia, Gruzja, Syria, Ukraina) i gloryfikacja bohaterskich rosyjskich żołnierzy łączy się z dehumanizacją przeciwnika: tchórzliwego, choć przebiegłego i bezwzględnego. Po filmie spotkanie z producentem Philippe'em Schockweilerem.
Do zobaczenia w kinie!