Akademia Sztuki Protestu. Dyskusja po projekcji filmu „Hongkong mixtape. Sztuka protestu”
Protestujący przeciwko ograniczeniu swobód obywatelskich w Hong Kongu. Białorusini sprzeciwiający się sfałszowanym wyborom. Polki wykrzykujące na ulicach niezgodę na ograniczenie ich praw. Medialne relacje z protestów pełne są obrazów, haseł i postulatów. Te, które zapadają w pamięć, stają się dla nas inspiracją, kiedy sami szykujemy się do wyjścia na demonstrację. Czy istnieje uniwersalny język sztuki protestu?
Dyskusja odbędzie się po projekcji filmu "Hongkong mixtape. Sztuka protestu".
Sebastian Cichocki - główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz kurator gościnny Irlandzkiego Biennale Sztuki Współczesnej EVA International: The Gleaners Society. Był autorem i współautorem wystaw, m.in. w Pawilonie Polonia na 52. i 54. Biennale Sztuki w Wenecji (w 2007 roku z Moniką Sosnowską, w 2011 z Yael Bartaną), Tęcza w ciemności. O radościach i mękach wiary w SALT w Stambule i Malmö Konstmuseum, Postartistic Assembly w ramach Gwangju Biennale, czy też wystaw i programów publicznych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, m. in. Kto napisze historię łez, Artystki o prawach kobiet; Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku oraz Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej. Autor tekstów i książek-wystaw, propagator "sztuki w skali 1:1", zajmuje się tradycją sztuki ziemi i praktykami (post)artystycznymi w czasach kryzysu klimatycznego.
Karolina Gierdal - adwokatka, koordynatorka Grupy Prawnej Stowarzyszenia Lambda Warszawa, w przeszłości koordynatorka Grupy Prawnej Kampanii Przeciw Homofobii, członkini inicjatywy LGBT+ Prawnicy, członkini kolektywu antyrepresyjnego SZPIL(A) zajmującego się organizowaniem, koordynowaniem i udzielaniem pomocy prawnej dla osób działających społecznie, członkini kolektywu prawniczego Prawniczki Pro Abo, członkini repozytorium wiedzy o transpłciowości tranzycja.pl; Przewodnicząca Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, członkini Komisji ds. Równego Traktowania oraz Zespołu ds Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej; koordynatorka pomocy prawnej dla uchodźców z Ukrainy z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej; Laureatka III miejsca w konkursie Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020, decyzją Zespołu ds Kobiet Naczelnej Rady Adwokackiej uznana za Adwokatkę Roku 2020.
Rafał Milach - fotograf, artysta wizualny, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, obecnie wykładowca tej uczelni oraz w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor nagradzanych książek, m.in. The Winners, 7 Rooms i Pierwszy marsz dżentelmenów. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursu World Press Photo oraz finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Prize 2018. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos oraz Archiwum Protestów Publicznych. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m. in. w kolekcjach: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Brandts w Odense (Dania). Od 2018 roku nominowany członek agencji Magnum Photos.
Lesia Pczołka - urodziła się w Białorusi. Obecnie mieszka i pracuje w Polsce i Niemczech. Założyła VEHA Archiwum. W swoich pracach korzysta ze zdjęć, wideo, instalacji i materiałów archiwalnych. Powracającym motywem w jej sztuce jest pamięć społeczna - czerpana ze wspólnych historii i codziennych doświadczeń. Dokumentuje, analizuje i zastanawia się nad tą pamięcią przez użycie pogłębionych badań, użycie archiwów i powracanie do pamięci z sowieckiej przeszłości, które rezonują w dzisiejszych ruchach społecznych i politycznej traumie.