„Cover-Up” Laury Poitras filmem otwarcia 25. WATCH DOCS!
Pierwszym filmem, który zobaczy widownia jubileuszowej odsłony WATCH DOCS, będzie najnowszy obraz Laury Poitras, zrealizowany wspólnie z Markiem Obenhausem, premierowo zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Dokument autorki uznawanej za jedną z najważniejszych postaci współczesnej dokumentalistyki przybliża sylwetkę legendarnego amerykańskiego dziennikarza śledczego, który poświęcił życie ujawnianiu najściślej strzeżonych tajemnic naszych czasów. „Cover-Up”, podobnie jak wcześniejsze dzieła Poitras, stawia pytania o granice kontroli nad społeczeństwem i indywidualną wolnością.
„Najnowszy film Laury Poitras – legendy zaangażowanego dokumentu i laureatki Oscara za „Citizenfour” – ponownie zabiera nas do świata tajnych służb, winy, kary – i ludzi, którzy znają cenę prawdy. Ogromnie cieszymy się, że jej wybitny dokument, pokazywany dotąd tylko na festiwalach w Wenecji, Toronto i Amsterdamie, będzie miał swoją polską premierę właśnie podczas otwarcia jubileuszowej edycji WATCH DOCS” - mówi Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu.
Skłonienie legendarnego dziennikarza śledczego Seymoura Hersha do ujawnienia swoich tajemnic przed kamerą zajęło Poitras dwadzieścia lat. Hersh, nagrodzony Pulitzerem za kompleksowe śledztwo w sprawie masakry w wietnamskim My Lai, mimo dziewiątego krzyżyka na karku wciąż z niegasnącą determinacją tropi kolejne nadużycia władzy, angażując się w demaskowanie zbrodni wojennych w Gazie. Wytrawnie zmontowany z fascynujących archiwaliów dokument pokazuje szeroki społeczny i polityczny kontekst wydarzeń, które kultowy reporter wydobył na światło dzienne: bestialstwo amerykańskiej armii w Wietnamie i Iraku, afera Watergate, przewrót Pinocheta. Nie można nieustannie odwracać od oczu od przemocy – twierdzi Hersh – szczególnie żyjąc w kulturze, która jest nią tak bardzo przepełniona.