Sztuka przeżycia
Syryjscy artyści na emigracji: portret grupy twórców, którym sztuka zapewnia przestrzeń, w jakiej mogą wykorzystać własne wspomnienia.
Młody raper, który trafił na kilka miesięcy do więzienia za piosenkę krytykującą Baszszara al-Asada. Choreograf torturowany przez tajną policję. Graficzka, której brat został siłą wcielony do armii i zginął podczas próby dezercji. Młodzi artyści, którzy w czasie Arabskiej Wiosny uwierzyli, że także w Syrii możliwe są zmiany, i sprzeciwili się reżimowi. Każde z nich zapłaciło wysoką cenę, by wreszcie szukać schronienia poza granicami kraju. Dokument Davida Henry’ego Gersona to opowieść nie tylko o piekle, w jakim znaleźli się Syryjczycy po krwawo stłumionej rewolucji, lecz także historia wychodzenia z traumy poprzez sztukę. Pisanie piosenek, tworzenie instalacji graficznych czy występy sceniczne są dla bohaterów filmu zarówno wyrazem buntu, jak i szansą na odzyskanie wolności i poczucia własnej sprawczości. “Na szczęście jestem artystą, więc mam przestrzeń, by wykorzystać własne wspomnienia” – mówi choreograf Medhat Aldaabal, który doświadczenie wielomiesięcznej wędrówki przez Europę przełożył na język ruchu i tańca. Lecz mimochodem film Gersona przypomina, że miliony uchodźców – z Syrii, Afganistanu, Sudanu – przed którymi coraz częściej zamykane są granice i stawiane zasieki z drutu kolczastego, nigdy nie dostaną podobnej szansy na nowe życie.
Jakub Demiańczuk
Festiwale:
2021 American Film Festival
2021 Hot Docs
2021 AFI Docs
Film pokazywany w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce”. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.