Znamy laureatów 22. WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie!
Znamy laureatów 22. edycji WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Sprawdź, kto zwyciężył w konkursie głównym oraz w Zielonym Konkursie WATCH DOCS.
Zwycięskim filmem Konkursu Głównego WATCH DOCS 2022 został SYNDROM HAMLETA w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego!
Jury jednogłośnie doceniło:
"wnikliwy filmowy obraz społeczeństwa walczącego o przetrwanie w obliczu inwazji; dokument, który opisuje tą walkę z niezwykłą pod każdym względem mocą".
Jurorzy przyznali również wyróżnienia:
- Mattowi Sarneckiemu za JAK ZABIĆ DZIENNIKARZA - film, który obnaża korupcję populistycznych rządów państw Europy Wschodniej, przekazując nam niezwykle aktualne ostrzeżenie.
- Janowi Šiklowi za REKONSTRUKCJĘ INWAZJI - film, zestawiający przy pomocy świeżo odnalezionych archiwaliów ponadczasowy obraz wojennej przemocy z dewastacją społeczeństwa, która stała się jej efektem.
W jury konkursu głównego zasiadali w tym roku:
- Anna Zamecka - reżyserka i scenarzystka.
- Joseph Cutts - kurator i artysta zajmujący się instalacjami wideo
- Oleksiy Radynski - filmowiec mieszkający w Kijowie
- Max Tuula - estoński producent filmowy
Podczas festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka z Filmie w Zielonym Konkursie jest przyznawana także Nagroda Zielonego Psa. To wyróżnienie dla dokumentów poświęconych ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka. W tym roku trafiła ona w ręce Karla Malakunasa, reżysera filmu DELIKADO. OBRONIĆ LAS
Uzasadnienie Jury:
"Reżyser filmu, Karl Malakunas, zabiera nas na dosłownie pierwszą linię frontu nierównej walki, jaką mieszkańcy i mieszkanki filipińskiej wyspy Palawan toczą w obronie pierwotnego lasu oraz swojego miejsca na Ziemi. Pochodzący z lokalnej społeczności aktywiści i aktywistki, ryzykują własnym życiem przeciwstawiając się siłom kapitału i oligarchom, którzy wycinają lasy i zalewają je asfaltowymi drogami, chcąc zmienić tamtejszy “raj na ziemi” w centrum przemysłu drzewnego i turystyki masowej. (...) Chcemy, aby ta nagroda była naszym hołdem wobec wszystkich tych, którzy polegli w tej nierównej walce. Po filipińsku „delikado” oznacza jednocześnie niebezpieczeństwo i kruchość. Mamy nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu, więcej z nas dostrzeże skalę niebezpieczeństwa jakie przed nami, ale też zdecyduje się podjąć działania, by to, co kruche, ochronić. Moment na to nie mógł być lepszy".
Jurorzy przyznali także wyróżnienie filmowi NASZE SERCA BIJĄ W RYTM EKSPLODUJĄCYCH GWIAZD w reż. Jennifer Rainsford za "film, który zaprasza do poszukiwań i poszerzania horyzontu, w czasach których horyzont – wraz z wizją kolejnych katastrof i kryzysów – zdaje się zawężać. Doceniamy ten filozoficzny i zarazem terapeutyczny wymiar filmu oraz pokazanie, że poetyka także może być medium na nasze czasy".
Jury Konkursu Zielonego obradowało w składzie:
- Diana Lelonek - artystka wizualna
- Dominika Lasota - aktywistka klimatyczna
- Iwo Łoś - socjolog i aktywista.