Światowa premiera filmu „Być jak Mikołaj” na WATCH DOCS
Dziś, w sobotę 23 listopada, odbędzie się światowa premiera dokumentu „Być jak Mikołaj”.
To queerowa opowieść o dorastaniu i potrzebie akceptacji ze strony rodziców. Mikołaj wkracza w dorosłość. Ale zanim się usamodzielni, chce naprawić relację z ojcem, który nie pogodził się z jego procesem tranzycji. Transpłciowość syna traktuje jak „fazę”, rodzaj fascynacji. Regularnie używa też jego imienia z aktu urodzenia. W tej intymnej historii rodzinnej kamera staje się katalizatorem, który ułatwia szukanie porozumienia. Bo choć Piotr od lat samodzielnie wychowuje Mikołaja, rozmowy o emocjach i tożsamości płciowej nie są jego mocną stroną.
Po pokazie, który rozpoczyna się o 18:15 w Kinie Muranów, zapraszamy na debata „Pozew o akceptację” - rodzice boją się rozmów o genderowej tożsamości swoich dzieci. Podobnie nauczyciele, lekarze, politycy... Tak jakby dzieci LGBTQ+ żyły w innej rzeczywistości. Czego potrzebują od szkoły, społeczeństwa, państwa? Obecnie proces prawnego uzgodnienia płci w Polsce wymaga pozwania swoich rodziców do sądu. Co możemy zrobić, żeby wszystkim młodym osobom zapewnić pełnię praw i pewność, że nie są gorsze od innych?
Również w Kinie Muranów, o 18:00, zapraszamy na pokaz filmu „Osiem pocztówek z Utopii”, nowego dokumentu ulubieńca publiczności, rumuńskiego reżysera Radu Jude, który z przymrużeniem oka przygląda się rumuńskiej transformacji lat 90. opowiedzianej przez telewizyjne reklamy z epoki.
Pokazy w KINOMUZEUM, nowym kinie na mapie Warszawy, zlokalizowanym w budynku Muzeum SztukiNowoczesnej, rozpoczynamy już o godzinie 15:00 filmem „Młodość (Powrót do domu)”. To opowieść o sezonowych pracownikach szwalni produkujących ubrania z metką „Made in China”. Kamera ukazuje nieludzkie warunki pracy i życia młodych ludzi.
W Kinotece o godzinie 18:00 zapraszamy na film „Decydujący moment” - Czy dobre zdjęcie może wpłynąć na losy wojny? Twórcy filmu, Eddy van Wessel (fotoreporter) i Joost van der Valk (reżyser, operator), docierają do epicentrum konfliktu, narażając życie i łamiąc przepisy. Film stawia wiele trudnych pytań o granice zaangażowania, drastyczność obrazu oraz możliwość zachowania neutralności w sytuacji konfliktu. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem, na które serdecznie zapraszamy.
Jednym z ostatnich dzisiejszych pokazów będzie projekcja palestyńskiego kandydata do Oscara – „Strefa zero” (20:30 w Kinotece). To 22 krótkie historie prosto ze Strefy Gazy, które pokazują rzeczywistość mieszkańców oblężonych miast. Film odkrywa przed widzami codzienne życie w strefie konfliktu, ukazując lęki, wyzwania i determinację tych, którzy starają się żyć pomimo utraty kontroli nad swoim losem. To poruszające dzieło, które warto zobaczyć.
Cały program dostępny tutaj. Do zobaczenia!