PRZEDSTAWIAMY JURY FESTIWALU!

Z przyjemnością przedstawiamy jurorów oraz gości zagranicznych 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Jacek Dehnel

Poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady, pięć powieści i kilka tomów krótszych próz, a wspólnie z mężem, Piotrem Tarczyńskim – serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej (pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Prowadzi bloga www.tajnydetektyw.blogspot.com i portal z kolekcją starej fotografii www.awers-rewers.pl.

 

Talal Derki

Syryjski reżyser i producent, członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Urodzony w Damaszku, od 2014 roku mieszka w Berlinie. Studiował reżyserię w Atenach, później pracował jako asystent reżysera, producent i koproducent przy wielu filmach fabularnych. Obydwa zrealizowane przez niego pełnometrażowe dokumenty: Powrót do Homs i O ojcach i synach otrzymały Wielką Nagrodę Jury na Festiwalu Sundance, w latach 2014 i 2018. Jako producent i reżyser Derki otrzymał do tej pory ponad 100 rozmaitych filmowych nagród. Jego film O ojcach i synach w 2019 roku był roku nominowany do Oscara, zdobył nagrodę niemieckiej Akademii Filmowej i Nagrodę WATCH DOCS.

Melissa Hooper

Prawniczka i ekspertka do spraw praworządności oraz Dyrektorka Foreign Policy Advocacy w organizacji Human Rights First. Przed pracą dla HRF reprezentowała w sprawach apelacyjnych skazanych na śmierć w Kalifornii, spędziła również siedem lat zajmując się prawami człowieka w Azji Centralnej, Azerbejdżanie, na Ukrainie i w Rosji. W Human Rights First jest ekspertką do spraw Europy Centralnej i Wschodniej oraz Rosji, a także tendencji autorytarnych w krajach UE, rosyjskich wpływów i dezinformacji, jak również Global Magnitsky Sanctions. Kieruje też strategią rzecznictwa HRF w sprawie naruszeń praw człowieka przez Arabię Saudyjską. Jej ostatnie raporty dotyczą antydemokratycznej polityki na Węgrzech i w Polsce. Publikowała między innymi w Washington Post, New York Times, Foreign Policy, The New Republic i Huffington Post.

Margje de Koning

Po ukończeniu studiów (teatrologia na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz radio, film i telewizja na Uniwersytecie w Bristolu), Margje de Koning przez 12 lat zajmowała się reżyserią filmów dokumentalnych. Uczyła także dokumentalnej sztuki filmowej na Uniwersytecie Amsterdamskim. W sierpniu 2004 została redaktorką zamawiającą w jednej ze stacji TV, produkującej dokumenty poruszające kwestie społeczne, kulturalne i etyczne – zarówno w kontekście holenderskim, jak i ogólnoświatowym. Od stycznia 2005 była odpowiedzialna za Dział Telewizyjny publicznego holenderskiego nadawcy – IKON; w styczniu 2012 została tam szefową programową TV, radia i nowych mediów. Od stycznia 2016, kiedy IKON połączył się z telewizją EO, kierowała tam Sekcją Dokumentu EOdocs. Od września 2019 roku jest dyrektorką artystyczną festiwalu filmowego Movies That Matter, największego zachodnioeuropejskiego festiwalu filmów o prawach człowieka.

Ewa Szabłowska

Selekcjonerka filmów i kuratorka. Ewa Szabłowska jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i na Northwestern University w Chicago. Od 2009 roku jest kuratorką filmową na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie tworzy sekcję  “front wizualny” – miejsce przecięcia filmu i sztuk wizualnych oraz sekcję „trzecie oko”, w której przygląda się twórczości i reprezentacji kobiet w kinie. Jest też autorką retrospektyw i przeglądów narodowych. Od 2017 roku jest kuratorką sceny artystycznej festiwalu Nowe Horyzonty we współpracy z galerią Studio BWA. Interesuje się  problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w filmie i w sztukach wizualnych.

 

W Warszawie podczas festiwalowego tygodnia będzie można spotkać się z:

- Tim Travers Hawkins - reżyser filmu „Chelsea XY”

- Frank Geiger - reżyser filmu „Mali Niemcy”

- Askold Kurow - reżyser filmu „Nowaja”

Daniel Karslake - reżyser filmu „Bo nie widzą, co czynią”

- Pablo Ben Yakov i André Krummel - twórcy filmu „Władca smartfonów”

- Aude Chevalier-Beaumel - reżyserka filmu „Indianara”

- Oleksij Radyński - reżyser filmu „Kolor fasady: niebieski”

- Jonas Bruun - reżyser filmu „Oskarżony: człowiek”

- Josh Begley - artysta wizualny, członek kolektywu „Pole widzenia”, który w tym roku otrzyma Nagrodę im. Marka Nowickiego

- Janine Sagert - producentka  filmu „Wyzwolenie”

- Maxi Cohen - producentka filmu „Wyzwolenie”

- Michael Cooley - bohater filmu „Wyzwolenie”

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.  Rozpoczyna się 5 grudnia i trwa do 12 grudnia 2019 roku. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Kinie Muranów i Kinotece. Bilety na wszystkie pokazy są bezpłatne. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 40 polskich miastach, festiwal on-line, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Białoruś. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Mecenasami wydarzenia są miasto stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, PISF, Nordycka Rada Ministrów, Parlament Europejski oraz Ambasada Królestwa Niderlandów.