"KTO SIĘ BOI TĘCZY?" PREZENTUJEMY PLAKAT WATCH DOCS 2019!

Podczas tegorocznej edycji WATCH DOCS zaprezentujemy filmy związane z sytuacją środowisk LGBT na całym świecie. Poświęciliśmy im oddzielną sekcję "Kto się boi tęczy". Również nasz festiwalowy plakat nawiązuje do tęczowych kolorów.

Niemal trzydzieści krajów i regionów świata uznaje małżeństwa jednopłciowe. Wciąż są jednak i takie, w których kontakty homoseksualne karane są śmiercią. W Polsce jesteśmy właśnie świadkami zmasowanego ataku na społeczność LGBT – ataku polityków, prawicowych publicystów i duchownych. Narracja oficjalna zapożycza  wykluczające stereotypy i nienawistne sformułowania z propagandy takich państw, jak Rosja. Wykluczanie i dyskryminacja to dziś w Polsce codzienność.

Podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie będziemy przyglądać się sytuacji środowisk LGBT+ na całym świecie. Dokumentom, które poruszają tę tematykę, poświęciliśmy oddzielną sekcję programu: „Kto się boi tęczy”. Będzie wzruszająco, czasem strasznie, czasem zabawnie.

W programie znalazły się:

• „Oddział 5B”, reż. Paul Haggis, Dan Krauss - premierowo pokazany na tegorocznym festiwalu w Cannes. To historia otwartego w połowie lat 80. specjalnego oddziału szpitalnego w San Francisco, na którym znaleźli się pierwsi pacjenci chorzy na AIDS. Film składa hołd pielęgniarkom i lekarzom, którzy z wielkim poświęceniem, kierowani poczuciem obowiązku i empatią opiekowali się umierającymi na nieznaną wówczas i siejącą panikę chorobę.

• „Chelsea XY”, reż. Tim Travers Hawkins - film o Chelsea Manning, , która jeszcze jako Bradley Manning przekazała Wikileaks tysiące tajnych dokumentów o zbrodniach wojennych w Iraku.

• „Ewangelia Eureki”, reż. Donal Mosher, Michael Palmieri - opowieść o niewielkiej miejscowości w Arkansas, znanej z wielkich widowisk pasyjnych i spektakularnych, chrześcijańskich drag shows.

• „Bo nie wiedzą, co czynią”, reż. Daniel G. Karslake – dokument, który portretuje dramatyczne napięcia w religijnych amerykańskich rodzinach z homoseksualnymi dziećmi.

• „Tęczowa rodzina”, reż. Julia Ivanova - portret jednopłciowych par, które zdecydowały się na adopcję dzieci. Jak żyje im się na przestrzeni lat? Jak tęczowe dzieci odnalazły się w społeczeństwie i w rodzinnych relacjach?

• „Reguły gry”, reż. Michael Barnett – portret transgenderowych sportowców, którzy muszą odnaleźć się w świecie zdominowanym przez biologię i genderowe stereotypy.

• „Indianara”, reż. Aude Chevalier-Beaumel, Marcelo Barbosa – inspirująca, wysmakowana wizualnie opowieść o Indianarze Siqueirze, liderce brazylijskiego środowiska trans, która walczy o prawa marginalizowanej mniejszości w skrajnie opresyjnej rzeczywistości politycznej.

Tegorocznym partnerem WATCH DOCS jest Kampania Przeciw Homofobii. Wspólnie pracujemy nad wydarzeniami towarzyszącymi projekcjom. „Tęczowe” tematy znajdą się nie tylko w programie tegorocznej edycji WATCH DOCS – stały się też inspiracją dla tegorocznego plakatu festiwalu.

W tym roku WATCH DOCS zaprasza do nowego kina. Pokazy poza CSW Zamek Ujazdowski i kinem Muranów będą odbywały się w KINOTECE. Bilety na wszystkie pokazy, tak jak w poprzednich latach, są bezpłatne.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 40 polskich miastach, festiwal on-line, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Białoruś. Jest on organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Mecenasami wydarzenia są miasto stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, PISF, Nordycka Rada Ministrów, Parlament Europejski oraz Ambasada Królestwa Niderlandów.