"PUNKT ZAPALNY" OTWIERA WATCH DOCS 2019!

Tegoroczny festiwal otworzy światowa premiera filmu dokumentalnego „Punkt zapalny” w reżyserii Wojtka Jankowskiego.

„Punkt zapalny” Wojtka Jankowskiego to filmowa opowieść o Tęczy, niezapomnianej instalacji artystycznej autorstwa Julity Wójcik. Artystka tworzyła swoją tęczową instalację artystyczną w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry, z myślą o wielu znaczeniach i konotacjach przywoływanego symbolu – wszystkich pozytywnych. Wkrótce jednak, gdy kolorowy i łączący w zamierzeniu prezent dla utrudzonego społeczeństwa stanął na warszawskim Placu Zbawiciela, okazał się dla niektórych podarunkiem nie do przyjęcia. Jednoznacznie skojarzona z ruchem LGBT Tęcza w Warszawie płonęła siedem razy. Tym bardziej pokochali ją ci, którzy nie chcieli godzić się z symboliczną przemocą. Podobnie pełne napięć okazały się historie licznych rozsianych po Polsce nawiązań do słynnej instalacji. W filmowej opowieści Wojtka Jankowskiego nierozerwalnie łączą się ze sobą dosłowność i przenośnia, konkretna społeczna obserwacja i metafora o rzadko spotykanej sile wyrazu.

Film będzie można obejrzeć podczas otwarcia festiwalu 5 grudnia i w sobotę, 7 grudnia w kinie Muranów, po tej projekcji odbędzie się debata „LGBT+ w Polsce: od izolacji do solidarności”. Kolejny pokaz odbędzie się 10 grudnia w U-jazdowski Laboratorium

Zobacz wszystkie filmy poświęcone LGBT+ w sekcji "KTO SIĘ BOI TĘCZY".

AYAHUASKA DLA AMERYKAŃSKICH WETERANÓW

Kolejnym pokazem specjalnym połączonym z dyskusją będzie projekcja filmu „Wyzwolenie” („From Shock to Awe”). To opowieść o weteranach amerykańskiej armii, którzy nie mogą poradzić sobie z syndromem stresu pourazowego. Wybawieniem okazują się dla nich ceremonie ayahuaski, czyli napoju pochodzącego z Ameryki Południowej, który ma właściwości psychoaktywne. Do Warszawy na festiwal WATCH DOCS przyjadą producenci i jeden z bohaterów filmu, naszym gościem będzie też Katarzyna Malinowska-Sempruch Dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej OSF. Pierwsze spotkanie już 8.12 w Kinie Muranów, podczas debaty „Trauma wteranów. Psychodeliki nadzieją w leczeniu”, kolejne 11.12 w U-jazdowski Laboratorium, podczas debaty „Psychodeliki: polska perspektywa”.

NAJWIĘKSZY FESTIWAL POŚWIĘCONY PRAWOM JEDNOSTKI

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.  Rozpoczyna się 5 grudnia i trwa do 12 grudnia 2019 roku. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Kinie Muranów i Kinotece. Bilety na wszystkie pokazy są bezpłatne. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 40 polskich miastach, festiwal on-line, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Białoruś. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Mecenasami wydarzenia są miasto stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, PISF, Nordycka Rada Ministrów, Parlament Europejski oraz Ambasada Królestwa Niderlandów.

Obserwuj WATCH DOCS na Facebooku. Jesteśmy też na Instagramie.