ZA POWODZENIE NASZEJ BEZNADZIEJNEJ SPRAWY! OBROŃCY PRAW CZŁOWIEKA W ROSJI

To żartobliwy toast radzieckich dysydentów, którzy przez dekady walczyli z reżimem, stojąc twardo na gruncie uniwersalnych praw człowieka. Nieraz poświęcali nie tylko karierę i wolność, ale też zdrowie i życie. Kim byli, co ich skłoniło do podjęcia nierównej walki, jak potoczyły się ich losy? Czy odnieśli sukces, który wydawał się niemożliwy? A kim są współcześni obrońcy praw człowieka w Rosji? Czy ideowymi spadkobiercami dysydentów, czy też czerpią inspirację z zupełnie innych źrodeł? Co mają wspólnego ze sobą, a co ich dzieli? Czym się zajmują na co dzień, jakie są ich motywacje i jakie zagrożenia na nich czyhają? Czy ich beznadziejna sprawa odniesie kiedyś sukces?

Ten ważny aspekt życia Rosji przybliżymy w cyklu spotkań, okazją dla których są rocznice śmierci trzech wybitnych działaczy: Ludmiły Aleksiejewej (zm. 8 grudnia 2018 roku), Andrieja Sacharowa (zm. 14 grudnia 1989 roku) oraz Arsenija Roginskiego (zm. 8 grudnia 2017 roku).

8 GRUDNIA /niedziela/ zobaczymy filmy dokumentalne, poświęcone każdej z tych postaci.

10 GRUDNIA /wtorek/ zanurzymy się w życie współczesnych obrońców praw człowieka dzięki spektaklowi słynnego Teatru.doc, opartemu na prawdziwych wypowiedziach konkretnych działaczy.

11 GRUDNIA /środa/ porozmawiamy o tym, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, o przeszłości i teraźniejszości świata dysydentów podczas dyskusji z udziałem historyków i obrońców praw człowieka z Rosji i Polski. [vcz]

Wydarzenia współorganizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Stowarzyszenie Za Wolną Rosję.

 
FILMY SEKCJI