TRZY FILMY AMERYKAŃSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO Z NOMINACJAMI WATCH DOCS!

Trzy filmy prezentowane na rozpoczynającym się American Film Festival otrzymały nominacje WATCH DOCS i w grudniu będzie można je zobaczyć w Warszawie podczas 19. edycji festiwalu.

 

Tematem „Oddziału 5B” Paula Haggisa i Dana Kraussa jest otwarty w połowie lat 80. specjalny oddział szpitalny w San Francisco, na którym leczono pierwszych pacjentów chorych na AIDS. Film składa hołd pielęgniarkom i lekarzom, którzy z wielkim poświęceniem, kierowani poczuciem obowiązku i empatią opiekowali się umierającymi na nieznaną wówczas i siejącą panikę chorobę.

Z kolei „Chelsea XY” Tima Traversa Hawkinsa przygląda się tytułowej Chelsea Manning, jednej z najważniejszych demaskatorek w historii naszego stulecia, która jeszcze jako Bradley Manning przekazała Wikileaks tysiące tajnych dokumentów o zbrodniach wojennych w Iraku.

Reguły gry” („Changing the Game”) Michaela Barnetta to portret transpłciowych sportowców, którzy muszą odnaleźć się w świecie zdominowanym przez biologię i stereotypy. Maciej Nowicki, dyrektor WATCH DOCS tak pisze o filmie: „Barnett stworzył dokument otwarcie zaangażowany, siłę oddziaływania zawdzięczający dynamicznej realizacji i bezbłędnie wybranej retorycznej strategii – trudno wyobrazić sobie bardziej przekonujących rzeczników sprawy niż Sarah, Andraya i Mack, których codziennym zmaganiom możemy kibicować. Wiedząc, że gra tak naprawdę toczy się o to, jak będzie wyglądało ich życie”.

Bilety na pokazy są dostępne na stronach:

 „Oddział 5B” (seanse 6 i 7 listopada): https://www.americanfilmfestival.pl/opis.do?id=9644

 „Chelsea XY” (seanse 7 i 8 listopada): https://www.americanfilmfestival.pl/opis.do?id=9653

„Reguły gry” (seanse 6 i 8 listopada) https://www.americanfilmfestival.pl/opis.do?id=9655

Więcej informacji o pokazach podczas American Film Festival na stronie www.americanfilmfestival.pl