DEBATY 18. FESTIWALU WATCH DOCS PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

Etyka w psychologii, społeczne i prawne skutki powszechnej automatyzacji, wpływ zmian klimatu na życie ludzi oraz prawo wobec medycznej marihuany - 18. festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie to nie tylko pokazy filmów, ale również debaty z udziałem ekspertów, działaczy i publicystów.

Pierwsza z nich odbędzie się już 8 grudnia. Poruszymy w niej temat kurczenia się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego. Szacuje się, że w ciągu ostatnich sześciu lat w ponad 70 krajach na całym świecie przyjęto prawo, które ogranicza swobodę działania organizacjom społeczeństwa obywatelskiego. Oznacza to, że po 70 latach od czasu przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, prawie połowa z państw, które przyjęły Deklarację, wciąż nie gwarantuje w pełni prawa do stowarzyszania się, wolności zgromadzeń i swobody wypowiedzi. Debata odbędzie się w sobotę o 18:00 w Muzeum POLIN, a jej gościem specjalnym będzie Susan N.Herman, profesorka prawa i prezydentka American Civil Liberties Union, największej amerykańskiej organizacji członkowskiej broniącej swobód obywatelskich. Debata ta zainauguruje również działalność Inicjatywy Helsińskiej - programu członkowskiego Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, do którego może dołączyć każdy, kto chce wspierać prawa człowieka i aktywnie włączyć się ich obronę.

Dzień później, w niedzielę porozmawiamy o propagandzie, fake news i mowie nienawiści w polskim Internecie. Czy Internet wymaga silniejszej regulacji? W jakim kierunku powinny pójść wysiłki aktywistów? Dyskusja odbędzie się w kinie Luna po projekcji filmu „Za horyzontem”, który porusza fenomen popularności teorii, że Ziemia jest płaska a propagowanie poglądu o jej eliptycznym kształt jest spiskiem.

W poniedziałek, 10 grudnia, spotykamy się w Kinie Muranów po filmie „Bliscy nieznajomi”. Czerpiąc z niezwykłej historii trzech braci, trojaczków, rozdzielonych w dzieciństwie, którzy spotkali się po 18 latach, porozmawiamy o eksperymentach naukowych z udziałem człowieka. 11 grudnia, również w Kinie Muranów, zapraszamy Was na projekcję filmu „Cała prawda o robotach mordercach”, po której zastanowimy się nad etycznymi, ekonomicznymi i społecznymi skutkami powszechnego wykorzystania robotów. Z kolei w kinie CSW z Zamku Ujazdowskim przyjrzymy się niezwykle ważnej i aktualnej sprawie użycia legalnej marihuany w medycynie. Ta dyskusja odbędzie się po światowej premierze pierwszego polskiego dokumentu pełnometrażowego poruszającego tę kwestię: „Podziemie nadziei” Jana Bluza.

Przedostatni dzień festiwalu, 12 grudnia, to również dwie debaty. W kinie Muranów, po projekcji filmu „Układ”, porozmawiamy o migrantach i uchodźcach w Europie oraz o konsekwencjach zawartego ponad dwa lata temu tzw. porozumienia UE-Turcja w tej sprawie. A w kinie Luna pochylimy się nad jedną z najważniejszych współczesnych kwestii: zmianami klimatycznymi. Po najnowszym filmie polskiej dokumentalistki Ewy Ewart „Klątwa obfitości” spróbujemy wytłumaczyć, jak globalne ocieplenie klimatu wpływa na łamanie praw człowieka.