KONKURS I MIĘDZYNARODOWE JURY 18. EDYCJI MFF WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE!

Poruszający dokument „W ostatniej chwili” o pracy korespondentów wojennych w oblężonym Homs w Syrii otworzy, 6 grudnia, 18. festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Na zamknięciu, 13 grudnia, zobaczymy „Kinszasa makambo” najnowszy film Dieudo Hamadiego, tegorocznego laureata nagrody im. Marka Nowickiego.

W swoim głośnym dokumencie „W ostatniej chwili” Chris Martin wraca do dnia 13 lutego 2012 roku, gdy dwoje dziennikarzy przedostało się do oblężonego Homs, by dokumentować losy ludności cywilnej zamkniętej w piekielnej pułapce. Słynnej korespondentce wojennej Sunday Timesa, Marie Colvin, towarzyszył fotoreporter, Paul Conroy. Ich, do końca wiernym sprzymierzeńcem, stał się syryjski tłumacz Wa’el. „W ostatniej chwili” to elektryzujące dokumentalne kino akcji i hołd złożony wyjątkowym ludziom, którzy byli gotowi poświęcić wszystko, by zachodni świat poznał prawdę o syryjskiej wojnie. „Kinszasa makambo” to z kolei opowieść z Demokratycznej Republiki Konga. 2015 rok, prezydent Joseph Kabila mimo upływu drugiej kadencji, wbrew konstytucji, nie chce oddać władzy w kraju. Ludzie wychodzą na ulice. W swoim filmie Dieudo Hamadi śledzi trzech młodych aktywistów: Bena, który zdecydował się wrócić do kraju z Ameryki, Jeana Marie, który właśnie wyszedł z więzienia i jest obserwowany przez służby specjalne, oraz Christiana, mistrza ulicznych demonstracji.


Filmy konkursowe, których jest 14 w tym roku, oceni międzynarodowe jury. Zasiadają w nim:
- reżyserka Karolina Bielawska - autorka etiud fabularnych i filmów dokumentalnych, które zdobyły nagrody na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Jej ostatni film, „Mów mi Marianna” wygrał 27 festiwalowych nagród, m.in. w Krakowie, Locarno, Barcelonie, Tel Avivie, Los Angeles, Chicago oraz w Warszawie na WATCH DOCS.
- Gaetano Capizzi jest założycielem i dyrektorem najważniejszego europejskiego festiwalu poświęconego filmom związanym z ekologią: Cinemambiente. Jest także założycielem i koordynatorem Green Film Network, międzynarodowego konsorcjum zrzeszającego festiwale filmowe o tematyce ekologicznej, należy do niego 30 członków z pięciu kontynentów.
- Iveta Černá jest odpowiedzialna za strategiczne partnerstwo Ji.hlava Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych, jednego z wiodących europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Organizuje też międzynarodowe odsłony festiwalu, takie jak ta, który odbędzie się na WATCH DOCS w tym roku. Wcześniej pracowała w sektorze pozarządowym.
- Aleksandar Govedarica prowadzi firmę Syndicado zajmującą się sprzedażą wybitnych dokumentów na całym świecie. Wyprodukował również dwa filmy dokumentalne, a wcześniej pracował jako selekcjoner w Kriterion Sarajewo. Prowadzi warsztaty m.in. Dok Inkubator, Baltic Sea Docs i Duna Dock.
- Paweł Kasprzak przewodzi Obywatelom RP. To ruch społeczny, który protestuje przeciwko demontowaniu zasad państwa prawa w Polsce i pogwałceniu polskiej konstytucji. Wcześniej był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Ma również doświadczenie w branży filmowej, zajmował się m.in. montażem i produkcją telewizyjną.