DIEUDO HAMADI OTRZYMA TEGOROCZNĄ NAGRODĘ IMIENIA MARKA NOWICKIEGO, PRZYZNAWANĄ DOKUMENTALISTOM ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA W UKAZYWANIU PRAW CZŁOWIEKA W FILMIE.

Nagroda jest przyznawana od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, od 2006 roku jej patronem jest Marek Nowicki (1947 – 2003), współzałożyciel i wieloletni Prezes Fundacji, współtwórca Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Dieudo Hamadi to autor cenionych na świecie dokumentów ukazujących pełną sprzeczności rzeczywistość rozdartej konfliktami Demokratycznej Republiki Konga i ludzi, którzy aktywnie próbują ją zmieniać. Hamadi urodził się 22 lutego 1984 roku w Kisangani. Zanim zajął się filmem, studiował medycynę. Szybko jednak wybrał drogę dokumentalisty. Od 2002 roku uczestniczył w warsztatach i szkoleniach w Paryżu, a następnie przeniósł się do Kapsztadu, gdzie pracował jako redaktor, producent i asystent reżysera. Już jego pierwszy samodzielny film, z 2013 roku, o Demokratycznej Republice Konga, Atalaku, odbił się szerokim echem na świecie. Obraz został wyróżniony Nagrodą im. Jorisa Ivensa na paryskim festiwalu Cinéma du réel.Hamadi opowiada w nim o kampanii wyborczej w Demokratycznej Republice Konga. Głównym bohaterem filmu jest Gaylor, pastor bez grosza przy duszy, który w czasie kongijskich wyborów prezydenckich w 2011 r. wciela się w „atalaku” – miejskiego herolda. Gaylor oferuje swoje usługi kandydatowi, który zaproponował najwyższą cenę. Prowadzi dla niego kampanię na ulicach Kinszasy, znajduje muzyków, którzy napiszą mu wyborczą piosenkę, Zatrudnia tancerzy i pomocników. W końcu to on będzie obwiniany za niedotrzymanie cudzych obietnic. W kolejnym filmie,  Egzamin dojrzałości, Hamadi spogląda na swój ojczysty kraj przez pryzmat systemu edukacji. Obserwuje przygotowania grupy maturzystów do tytułowego egzaminu, który traktowany jest jak przepustka do kariery. Hamadi bezlitośnie, choć z humorem, obnaża korupcję, bezwład państwowych instytucji i wszechobecną biedę, która odbiera wielu młodym ludziom szansę na jakikolwiek rozwój. Równie poruszającym filmem jest  Nasza Pani Pułkownik. Jego bohaterką jest policjantka zajmująca się sprawami gwałtów i przemocy wobec dzieci.

W najnowszym filmie Kinshasa Makambo, Hamadi opowiada o protestach w stolicy DRK, gdy w 2015 roku Prezydent Joseph Kabila mimo upływu drugiej kadencji wbrew konstytucji nie chciał oddać władzy. Bohaterami filmu są trzej młodzi aktywiści: Ben, który zdecydował się wrócić do kraju z Ameryki, Jean Marie, który właśnie wyszedł z więzienia i jest obserwowany przez służby specjalne, oraz Christian, mistrz ulicznych demonstracji. Wśród filmów Dieudo Hamadiego, które zobaczymy podczas 18. edycji festiwalu WATCH DOCS, znalazł się też obraz Kongo w czterech aktach. Autorami tego filmu są trzej kongijscy twórcy, debiutujący w roli filmowców. Dieudo Hamadi jest jednym z nich. Dieudo Hamadi jest jednym z najciekawszych współczesnych dokumentalistów afrykańskich, a jego wnikliwe społeczno-polityczne filmy, dalekie od ideologicznych motywacji, wyraźnie stają jednak po stronie praw człowieka i konstytucyjnej demokracji.