ZAKOŃCZYŁA SIĘ WIOSENNA EDYCJA 16. OBJAZDOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO WATCH DOCS

12 miast, ponad 200 pokazów filmów, 40 spotkań i wydarzeń towarzyszących – tak można podsumować wiosenną edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Wiosenna edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie dobiegła końca. Podczas ostatnich kilku miesięcy festiwal odwiedził 12 miast. W tym czasie odbyło się ponad 200 pokazów. Każdy z lokalnych organizatorów mógł zorganizować swoją edycję w sposób autorski. Najczęściej wybieranymi filmami przez koordynatorów lokalnych okazały się Artykuł 18 oraz Polonez, dwie polskie realizacje dotykające ważnych i aktualnych problemów. Ale festiwal to nie tylko seanse – projekcjom towarzyszyło ponad 40 spotkań i wydarzeń takich, jak: spotkania z ekspertami, koncerty, wystawy prac, warsztaty dla młodzieży. Każde z festiwalowych miast podczas układania swojego repertuaru nieco inaczej rozkładało akcenty między poszczególnymi zagadnieniami i podejmowało tematy, które zdaniem organizatorów wydawały się najbardziej interesujące dla lokalnej społeczności. Ponadto w tym roku nawiązaliśmy współpracę z Naczelną Radą Adwokacką, która dzięki swojej uprzejmości pomogła nam w zorganizowaniu ośmiu spotkań z adwokatami z Okręgowych Rad Adwokackich. Poniżej przedstawiamy wypowiedzi organizatorów Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS na temat ich edycji lokalnych.

WATCH DOCS Kielce, Barbara Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu​​:

„Mieliśmy kilka emocjonujących dyskusji, sporo rozmów w kuluarach i też łzy na seansach. Na zakończenie zorganizowaliśmy eksperymentalny koncert na didgeridoo i gitarę. To moi znajomi, którzy poznali się przy okazji festiwalu i postanowili razem poimprowizować. Muzyka iście »szamańska«. Ogólnie czuję niedosyt i chcę więcej!”

WATCH DOCS Busko Zdrój, Małgorzata Grabska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki:

„Dobór tematyki filmów okazał się bardzo trafny. Szczególnie ożywione dyskusje wywołały filmy dotykające problematyki zagrożeń klimatycznych i walki ekologów o ochronę Puszczy Białowieskiej oraz tzw. polityki historycznej, rekonstrukcji pamięci historycznej i koncepcji patriotyzmu, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce”.

WATCH DOCS Lublin, Marta Sienkiewicz z Homo Faber:

„Tegoroczna edycja pokazała nam, że publiczność festiwalowa jest coraz bardziej zróżnicowana wiekowo, a to bardzo cieszy. Na filmach widzimy coraz więcej osób starszych, które przychodzą na wybrane filmy. Dodatkowo, poprzez wprowadzenie możliwości uczestnictwa dla osób z niepełnosprawnościami (język migowy podczas debat, audiodeskrypcja, miganie podczas filmów), widzimy zainteresowanie osób, dla których odbiór festiwalu był dotąd utrudniony lub niemożliwy. Bierzemy też pod uwagę cudzoziemców, aby i oni poczuli, że nie znając polskiego, mogą korzystać z kultury w Lublinie. Tłumaczymy materiały promocyjne, informacje medialne, program. Zależy nam, aby WATCH DOCS i treści płynące z filmów nie trafiały tylko do osób przekonanych, ale i też zwyczajnie zainteresowanych i otwartych, dlatego ciągle otwieramy się na nowe grupy widzów”.

WATCH DOCS Starachowice, Mirosław Gęborek ze Stowarzyszenia Lokalni.pl:

„To trzecia edycja festiwalu, dobre filmy, trudne tematy i burzliwe dyskusje, ale nadal fenomenem tego festiwalu jest dla mnie jego wolontarystyczna formuła i wspaniali ludzie, którzy włączają się w jego organizację. Festiwal się rozwija, integruje, gromadzi coraz więcej widzów (ma już stałych fanów), przybywa nas, pracujących w radzie programowej, prowadzących warsztaty, konkurs plastyczny, czy przygotowujących pyszną kawę i ciasto. Chętnie przybywają »profesorowie« i nasi goście specjalni. W ubiegłym roku gościliśmy reżyser Małgosię Imielską, a w tym roku przemiłe spotkanie z aktorem Janem Nowickim, który opowiedział nam o filmowych i życiowych inspiracjach oraz szeroko rozumianej wolności. Nie  zawodzi również moje środowisko artystyczne, dbając o nasz codzienny relaks. I tak oto promujemy wolność i prawa człowieka. Festiwal udany! Wszyscy czekamy na kolejną edycję”.

WATCH DOCS Słupsk, Rafał Kędzior z Kina Rejs:

„Edycja Festiwalu WATCH DOCS w Słupsku udała się rewelacyjnie. Filmy wzruszały naszych widzów. Widziałem, jak po filmie Jeszcze jeden news ludzie wychodzili z seansu w absolutnej ciszy, na ich twarzach widziałem bezsilność. Filmy dotyczące Syrii wzbudzały najwięcej emocji. Ludzie płakali, a nawet odwracali wzrok. Również śmiech był obecny podczas pokazów. Widzowie zanosili się śmiechem, na polskim dokumencie Polonez mało nie pospadali z foteli. Pytali, kiedy odbędzie się kolejna edycja.

WATCH DOCS Toruń, Justyna Bieluch z Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”:

„Projekcje filmowe w ramach objazdowej edycji WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie skupiają świadomą tematu i żywo dyskutującą publiczność. W tym roku najwięcej emocji, ale też zmiany w postrzeganiu tematu, wywołało spotkanie dotyczące wolontariatów w Afryce. Mądrze pomagać, a nie szkodzić niewiedzą i naiwnością, to było hasło przewodnie”.

WATCH DOCS Radomsko, Jolanta Dąbrowska z Miejskiego Domu Kultury:

„WATCH DOCS za nami. Udało się! Najbardziej cieszę z tego, że na projekcjach, debatach było tak dużo młodych ludzi, a dyskusje przenosiły się do kuluarów. Projekcje odbywały się wieczorami, zatem przychodzili widzowie, którzy naprawdę chcieli z nami spędzić ten czas (bez szkolnego przymusu).  Na finał zaprezentowaliśmy film Artykuł 18. Rozmowa z widzami w naszym foyer trwała do późnego wieczora. Był czas na zadawanie czasem trudnych pytań, wymiany argumentów i polemiki. I o to chodziło.  Do zobaczenia za rok”.

WATCH DOCS Gniezno, Paweł Bartkowiak i Kamila Kasprzak-Bartkowiak z Krytyki Politycznej – Klub w Gnieźnie:

„Staraliśmy się dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Dlatego też każdy z pokazów odbył się w innej przestrzeni miasta i w różnych dniach tygodnia. Filmy zostały dobrze przyjęte przez publiczność i każdorazowo po pokazie osoby będące na projekcji chętnie wypowiadały się na temat pokazywanych obrazów. Różnoraka tematyka filmów spowodowała, że udało się przybliżyć mieszkańcom wiele palących społecznie problemów i każdy z odbiorców znalazł coś dla siebie”.

WATCH DOCS Jędrzejów, Alina Bunzel i Małgorzata Musiałek ze Stowarzyszenia Nasz Jędrzejów:

„Zapisałyśmy się w historii miasta jako organizatorki pierwszego takiego wydarzenia. Filmy naprawdę podobały się publiczności, niekiedy widać było łzy wzruszenia. Prowadziliśmy też po seansach krótkie dyskusje, a na jedną z nich został zaproszony mecenas Grzegorz Borek, by omówić problemy prawne związane z legalizacją w Polsce związków jednopłciowych. Bardzo mnie usatysfakcjonowała wypowiedź jednej z nauczycielek: »Bardzo mądre filmy pani wyświetla. Kiedy następny festiwal?« Jest zapotrzebowanie, czyli za rok powtórka”!

 

Dziękujemy wszystkim organizatorom lokalnym, dzięki którym istnieje i rozwija się Festiwal Objazdowy WATCH DOCS!

Od września zapraszamy na jesienną odsłonę 16. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS w ponad 20 miastach – zapowiada się równie ekscytująco. Więcej na ten temat można znaleźć w zakładce „Festiwal Objazdowy”, gdzie na bieżąco ogłaszane są kolejne daty i szczegółowe informacje na temat poszczególnych festiwali.

 

Organizatorzy:

Współfinansowanie:

Partnerzy i patroni medialni: