NAGRODZONE FILMY: "KAMBODŻAŃSKA WIOSNA" / NIEDZIELA, 11 MARCA

WATCH DOCS na spacerze to cykl comiesięcznych pokazów najlepszych filmów dokumentalnych z minionej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, odbywających się w Kinie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

W tym roku filmem inaugurującym cykl będzie „Kambodżańska wiosna” – outsiderski portret trojga aktywistów protestujących przeciwko przymusowym wysiedleniom (Specjalne Wyróżnienie Jury 17. MFF WATCH DOCS, HotDocs Special Jury Prize).

Projekcja odbędzie się 11 grudnia o godz. 18.15. WSTĘP WOLNY, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.
 

KAMBODŻAŃSKA WIOSNA
reż. Chris Kelly, 127 min.

Dziewięć lat spędzonych w Kambodży przez Chrisa Kelly’ego, brytyjskiego dokumentalistę i fotografa, zaowocowało filmem, który przynosi nie tylko niezwykły obraz przemian kambodżańskiego krajobrazu, także społeczno-politycznego, ale jest też najciekawszym chyba w nowszym artystycznym dokumencie „nieaktywistycznym”, outsiderskim portretem aktywistów. Troje głównych bohaterów to wielebny Luon Sovath, buddyjski mnich, który staje się wideoaktywistą i obrońcą praw człowieka, mimo problemów z religijnym establishmentem ceniącym sojusz tronu i ołtarza, Srey Pov, matka trojga walcząca z przymusowymi ewikcjami i jej przyjaciółka Tep Vanny, która powoli wysuwa się na czoło społecznego ruchu protestu przeciw wysiedleniom. Kelly’ego interesuje polityczna i osobista złożoność ich walki o to, w co wierzą. Złożoność, która w końcu przeradza się w dramat. Świetnym zdjęciom Kelly’ego towarzyszy tu muzyka Jamesa Holdena, współtworząca misterną kompozycję audiowizualnej fugi, której poszczególne wątki zaplatają się w emocjonalnym finale.

Wybrane festiwale:

2017 WATCH DOCS (Special Mention)
2017 Hot Docs (Special Jury Prize for International Feature Documentary)
2017 Galway Film Fleadh
2017 Busan IFF
2017 Verzio

----------------------------------------------------------------------------------------
Film zostanie zaprezentowany z napisami w jęz. polskim i angielskim.

Więcej informacji:
http://acambodianspring.com/

www.watchdocs.pl
www.u-jazdowski.pl/kino
 

Partner cyklu:

 

Organizatorzy:

Współfinansowanie:

Partnerzy i patroni medialni: