Szósty dzień Festiwalu

9-12-2015

Środa na WATCH DOCS to ostatnia okazja żeby obejrzeć cztery konkursowe filmy i jeden głośny dokument z sekcji Nowe polskie filmy.

Szósty dzień Festiwalu rozpocznie seans serii czterech filmów krótkometrażowych o 16.00 w Kinie Lab, w tym m.in. „Katastrofy na morzu” o zatonięciu łodzi z uchodźcami u wybrzeża Lampeduzy, „Punktu wyjścia” portretującego historię kobiety skazanej za morderstwo własnej babci, która po wyjściu z więzienia zaczyna opiekować się starszą kobietą oraz „I wtedy…”, czyli obraz obywatelskiego nieposłuszeństwa w kolażu archiwalnych nagrań.

W środę będzie także możliwość obejrzenia dokumentu „Mów mi Marianna”, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką, Karoliną Bielawską i główną bohaterką dokumentu, Marianną Klapczyńską. Ponadto zostaną wyświetlone trzy inne filmy konkursowe – „Przyszły czerwiec”, „Cena pokoju” i „W krainie karteli”. Po tym ostatnim odbędzie się dyskusja pt. "Mafia narkotykowa, elity polityczne, zwykli ludzie. Czy na szlaku narkotykowym da się normalnie żyć?" z udziałem Małgorzaty Nocuń, dziennikarki Tygodnika Powszechnego, która w ramach współpracy z Grupą Zagranica badała problematykę handlu narkotykami w Azji Środkowej. O swoich doświadczeniach i obserwacjach opowie od strony „ludzkiej” – perspektywy zwykłych ludzi, których domy znajdują się na szlaku narkotykowym i którzy mimo wszystko próbują normalnie żyć. Rozmowę poprowadzi Marcin Chałupka z Krytyki Politycznej.

Na 19.30 w CSW Laboratorium zaplanowano natomiast projekcję filmu “Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, która po seansie odpowie na pytania widzów. 

Tym, którzy nie mogą być z nami podczas Festiwalu polecamy obejrzenie kilku dokumentów z 15. WATCH DOCS udostępnionych na platformie Kinoplex. 

Do zobaczenia w kinach!