Sobota na Festiwalu

5-12-2015

Sobota na Festiwalu to dwa duże wydarzenia. W Kinie Muranów odbędzie się debata pt. „Wolność w świecie arabskim - bunt elit, bunt mas”, związana z przyznaniem tegorocznej Nagrody PE im. Sacharowa Raifowi Badawiemu, saudyjskiemu blogerowi. Natomiast drugim ważnym wydarzeniem związanym ze światem arabskim będzie projekcja filmu „Drużyna E” i spotkanie z jego bohaterką, Anną Neistat.

W Iluzjonie będzie okazja do obejrzenia dokumentu "Nadejdą lepsze czasy" w reżyserii jurorki tegorocznego WATCH DOCS, Hanny Polak. Popołudnie to także czas Nicka Broomfielda - laureata Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej przez zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Do wyboru są dziś trzy jego filmy - "Uśpiony morderca" oraz "Dumna Brytania" połączona z projekcją "Za kulisami strajku".
 
Wieczór jest zarezerwowany przede wszystkim na pokazy filmów konkursowych. Do obejrzenia będzie zarówno film o zeszłorocznym laureacie nagrody PE im. Sacharowa - "Mężczyzna, który naprawia kobiety: gniew Hipokratesa", jak i rosyjski dokument "Kijów/Moskwa", obraz zmontowany z archiwalnych materiałów o Frakcji Czerwonej Armii "Niemiecka młodzież", "Lęk przed trzynastką" o amerykańskim wymiarze (nie)sprawiedliwości oraz najświeższy komentarz do kryzysu migrancko-uchodźczego - "Zima na Lampeduzie". Po wszystkich projekcjach konkursowych odbędą się spotkania z twórcami filmów.

Przypominamy, że dla wszystkich, którzy nie mogą być z nami w kinach przygotowaliśmy wybór filmów z 15. WATCH DOCS do oglądania na platformie Kinoplex.

Do zobaczenia!