Piąty dzień Festiwalu

8-12-2015

Wtorek na WATCH DOCS to 14 dokumentów do wyboru, trzy dyskusje panelowe i pięć filmów konkursowych. Nie zabraknie także spotkań z reżyserami i producentami filmów.

Pierwsza dyskusja poświęcona będzie artystycznej różnorodności dokumentu społecznego. W rozmowie udział wezmą jurorzy tegorocznej edycji WATCH DOCS: Gediminas Andriukaitis, Dyrektor Festiwalu Inconvenient Films, Claas Danielsen, reżyser i wieloletni Dyrektor DOK.Leipzig i Hanna Polak, reżyserka. Ponadto uczestnikami dyskusji będzie Tor Fosse, Dyrektor Bergen IFF i Małgorzata Sadowska, krytyczka filmowa. Moderacją zajmie się Maciej Nowicki, dyrektor Festiwalu WATCH DOCS. Debata poprzedzona będzie projekcją filmu "I jak Iran" pokazującego kraj przez pryzmat nauki języka perskiego.  

Kolejna dyskusja odbędzie się po filmie "Przekaż wiośnie, by nie nadchodziła", który przedstawia obraz Afganistanu po tym jak zachodnie wojska opuściły kraj i walki afgańskiej armii z ofensywą talibów. W rozmowie po filmie poświęconej bieżącej sytuacji w Afganistanie weźmie udział prof. Roman Kuźniar z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz Piotr Łukasiewicz, Ambasador Polski w Afganistanie w latach 2012-2014. Panel będzie moderować Dominika Gmerek z Global.Lab.

Natomiast dziś w Kinie Muranów odbędzie się pierwsza z dwóch projekcji w ramach WATCH DOCS filmu "Mów mi Marianna" w reżyserii Karoliny Bielawskiej, pokazującego tytułową bohaterkę i jej zmagania z problemem uzgodnienia płci. Po seansie o transpłciowości w Polsce z perspektywy prawnej i społecznej będzie rozmawiać reżyserka filmu, Karolina Bielawska, Anna Grodzka z Fundacji Trans-Fuzja, dr Dorota Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a moderacją zajmie się dr Tomasz Basiuk z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Ponadto po filmie "Cena pokoju" odbędzie się spotkanie z reżyserem, Joey'em Boinkiem, Maciej Grabysa i Michał Król, reżyserzy polskiego dokumentu "Uwolnić Asię Bibi" odpowiedzą na pytania widzów w CSW Laboratorium,  a po projekcji "Salam" z widzami porozmawia producent filmu, Mohab Khattab.  

Do zobaczenia w kinach!