Ostatni dzień festiwalu

10-12-2015

Ostatniego dnia 15. edycji WATCH DOCS - wypadającego w Światowy Dzień Praw Człowieka - widzowie mają do wyboru 7 projekcji, w tym jeden blok filmów krótkometrażowych. Oprócz filmów zaplanowano także dyskusję o polityce narkotykowej, która skazuje pacjentów na ból z udziałem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W sekcji na krótko prezentujemy dziś trzy filmy - "Płomień" obrazujący akt samospalenia w geście protestu, "U fryzjera" przedstawiający tygiel kulturowo-religijny Hajfy przez pryzmat salonu fryzjerskiego oraz "Budzik" - film o niesamowitej klinice zajmującej się dziećmi przebywającymi w stanie śpiączki. W czwartek do wyboru będzie także po jednym filmie z sekcji Konkurs, Nowe polskie i Chcę zobaczyć, dwa dokumenty Nicka Broomfielda oraz jedna propozycja z przeglądu W dobrej formie.

Konkursowa "Niemiecka młodzież" to historia Frakcji Czerwonej Armii pokazana w formie kolażu archiwalnych materiałów. "Atakując diabła" natomiast omawia historię wprowadzenia do sprzedaży środków uspokajających zawierających talidomid – związek chemiczny o silnym działaniu przeciwbólowym, usypiającym i hipnotycznym. Wiele kobiet, które zażywały leki na bazie talidomidu, urodziło dzieci z poważnymi deformacjami, jednak fakty te połączono z dużym opóźnieniem. Według różnych źródeł szacuje się, że ofiarami rażących zaniedbań firm farmaceutycznych mogło paść nawet 100.000 osób na całym świecie. Dokument Jacqui i Davida Morrisów to przejmująca kronika wysiłków podejmowanych przez rodziców w walce o odszkodowania na leczenie swoich dzieci. 

"Królowa ciszy" to dokument, który odwiedził już wiele europejskich festiwali i pokazuje historię romskiej niesłyszącej dziewczynki odrzucanej przez swoje otoczenie, której marzy się kariera gwiazdy Bollywood. 

"Bitwy" reprezentujące sekcję W dobrej formie śledzą wciąż obecne w Europie znaki wojen. Główny trop wiedzie do Rosji, gdzie nikt jednak o bitwach nie chce zapominać, bo propaganda rządowa za wszelką cenę chce pompować pamięć o wielkich zwycięstwach z przeszłości. 

Ostatni dzień Festiwalu WATCH DOCS to - oprócz gali zamknięcia - także inne duże wydarzenie: debata pt. "To zaboli. O polityce narkotykowej, która skazuje pacjentów na ból" z udziałem: Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - członka Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, który zaprezentuje najnowszy raport Komisji poświęcony tematowi polityki narkotykowej i (nie)leczenia bólu, dr. Marka Balickiego, dr. Jerzego Jarosza, Magdaleny Dąbkowskiej z Global Drug Policy Program Open Society Foundations. Dyskusję będzie moderować Agnieszka Lichnerowicz, TOK.FM. Zapraszamy o 18.00 do Kina Muranów.

Do zobaczenia!