Finisaż wystawy Anny Konik w CSW / debata oraz pokaz filmu

5-02-2016

W piątek 12 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski na debatę poświęconą problematyce postaw wobec uchodźców w Polsce w kontekście kryzysu związanego z masowym napływem uchodźców i migrantów do Europy.

Punktem wyjścia dla planowanej debaty jest prezentowana do 14 lutego br. wystawa Anny Konik "Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015". W swojej najnowszej pracy „W tym samym mieście, pod tym samym niebem…” artystka w szczególnie interesujący sposób podejmuje problematykę uchodźców, pokazując ich dramatyczne losy na przykładzie historii 35 kobiet z krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz północnej Afryki. Wszystkie bohaterki jej pracy przebywają obecnie w ośrodkach dla uchodźców w 5 miastach europejskich: Sztokholmie, Białymstoku, Bukareszcie, Stambule i Nantes.

Drugim, artystycznym punktem odniesienia dla debaty jest książka „Wielki przypływ” Jarosława Mikołajewskiego. Publikacja ta opisuje sytuację na wyspie Lampedusa, gdzie w ostatnim czasie pojawiało się ponad osiemset tysięcy uchodźców.

Oba artystyczne głosy wyjątkowo wyraziście odnoszą się do traumy doświadczanej przez ludzi uciekających do Europy przed wojną i wyniszczającymi konfliktami społeczno-politycznymi – są autentycznym świadectwem ich losów. Perspektywa artystyczna pozwala dostrzec to, co polityczne w wymiarze głęboko ludzkim. Taki punkt widzenia wydaje się dobrym i ważnym odniesieniem dla zainicjowania debaty na temat nastawienia i przygotowania polskiego społeczeństwa do zmierzenia się z narastającym kryzysem migracyjnym.

Istotnym elementem spotkania będą bezpośrednie relacje ze szlaków, którymi uchodźcy przemierzają Bałkany – relacje znacznie odbiegające od przekazów, jakie na co dzień pojawiają się w mediach.
 
Zaproszeni goście będą omawiać również kwestie ważnych aspektów odmienności kulturowej najliczniejszej grupy migrantów, przedstawiając je z perspektywy socjologii i antropologii. Sytuacja migrantów i nie-migrantów jest wzajemnie ze sobą powiązana. Kiedy odmawia się praw migrantom, prawa obywateli też stają się zagrożone. Jesteśmy obecnie świadkami jak strach tworzy bariery, jak bariery wywołują nienawiść i jak nienawiść służy jedynie do wzmacniania narzędzi opresji.

Dyskusji będzie towarzyszyć pokaz krótkometrażowego dokumentu "Katastrofa na morzu" w reżyserii Morgana Knibbe, prezentowanego w programie 15. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Uczestnicy i uczestniczki debaty:
Jacek Białas (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
Katarzyna Czarnota (socjolożka, aktywistka, Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych)
Ewa Gorządek (kuratorka wystawy Anny Konik)
Anna Konik (artystka wizualna)
Agnieszka Kościańska (antropolożka, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)
Jarosław Mikołajewski (poeta, eseista, znawca kultury włoskiej)
Ala Qandil (dziennikarka, korespondentka PAP na Bliskim Wschodzie, współpracowniczka Le Monde diplomatique - edycja polska)
Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique - edycja polska)

Wystawa Anny Konik "Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015" (4 grudnia 2015-14 lutego 2016) była związana tematycznie z programem 15. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.