ŚRODA – PRZEDOSTATNI DZIEŃ WATCH DOCS!

Przed nami dwa ostatnie dni 17 MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, a do zobaczenia jeszcze tyle filmów! Na szczęście zaplanowaliśmy dla Was na dziś 15 pokazów, 7 spotkań z twórcami filmów oraz 1 debatę, więc macie szansę wybrać z szerokiej oferty repertuarowej.

W kinie Muranów do zobaczenia są trzy filmy konkursowe – „Jeszcze jutro” (‘Still Tomorrow’), wielowarstwowy dokument Jiana Fana o dotkniętej porażeniem mózgowym najsłynniejszej chińskiej poetce Xiuhua Yu i jej bezpardonowej walce o niezależność , „Martwe osły nie boją się hien” Joakima Demmera (z którym będzie można porozmawiać po pokazie), film będący filmowym śledztwem i wnikliwą analizą niejasnych polityczno-ekonomicznych relacji towarzyszących wielkim zagranicznym inwestycjom w etiopską ziemię  oraz „Matczyznę” (‘Motherlad’) Ramony S. Diaz, nagrodzony w Sundance dokument ukazujący Szpital im. José Fabelli w Manili, uchodzący za największą, a na pewno najbardziej zapracowaną, klinikę położniczą świata – a także dokument z sekcji „Ciało pod kontrolą” pt. „Jackson” (‘Jackson’) Maisie Crow, poruszający trudny temat aborcji na południu USA.

Do Elektronika zapraszamy Was na konkursową „Kambodżańską wiosnę” (‘Cambodian Spring’) Chrisa Kelly’ego, która pozwala przyjrzeć się przemianom krajobrazu Kambodży, także społeczno-politycznego, i kambodżańskim aktywistom oraz na ciepłą opowieść o sentymentalnej podróży Wartburgiem w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka „Najbrzydszy samochód świata” (‘The Ugliest Car’) – po obu filach spotkać się będzie można w ich reżyserami. Co więcej, w Elektroniku pokażemy też dziś film będący historią człowieka, który jako jeden z pierwszych podjął się na wielką skalę edukacji seksualnej w Indiach – „Zapytaj seksperta” (‘Ask the Sexpert’) w reż. Vaishali Sinha.

W salach U–jazdowskiego zobaczyć będzie można nie tylko wstrząsający „Cichy front”  (‘Silent War’)  Manon Loizeau, zawierający opowieści ofiar gwałtów, których dokonywano na zlecenie reżimu Asada czy „Strażników ziemi” (‘Guardians of The Earth’) Filipa Antoniego Malinowskiego, ukazujących rozgrywki zakulisowe oraz wielką pracę negocjatorów, którzy reprezentowali 195 państwa świata na paryskim szczycie klimatycznym w 2015 roku i mieli 14 dni na wypracowanie porozumienia podpisywanego przez wszystkich uczestników szczytu.

W środę w U–jazdowskim  polecamy Wam także film „Turcja na krawędzi” (‘Turkey on The Edge’), będący zbiorowym portretem Turków, którym nie jest wszystko jedno, oraz debatę pod tym samym tytułem – wezmą w niej udział reżyser wspomnianego filmu İmre Azem, Adam Balcer z UW, dr Agnieszka Cianciara z PAN oraz Mateusz Chudziak z OSW.

Do POLIN wybierzcie się dziś albo na konkursowy film „Muhi – wiecznie tymczasowy” (‘Muhi - Generally Temporary) ukazujący historię dzielnego palestyńskiego chłopca, chorującego na rzadkie schorzenie układu odpornościowego (oraz na spotkanie z jednym z dwóch reżyserów tego dokumentu - Tamirem Eltermanem), albo też na fascynujący „LA 92” . Dana Lindsaya, TJ Martina, ukazujący geneza i przebieg zamieszek rasowych w Los Angeles w 1992 roku.

Organizatorzy:

Współfinansowanie:

Partnerzy i patroni medialni: