THIERRY MICHEL TEGOROCZNYM LAUREATEM NAGRODY IM. MARKA NOWICKIEGO

Z wielką przyjemnością informujemy, że tegoroczną Nagrodę im. Marka Nowickiego, przyznawaną przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, otrzyma podczas 17. edycji WATCH DOCS znakomity belgijski reżyser Thierry Michel.

Wręczenie nagrody odbędzie się 14.12 o 19:00 w kinie Muranów, podczas uroczystości zamknięcia festiwalu.

W programie 17. WATCH DOCS znajduje się retrospektywa twórczości Thierry’ego Michela, w ramach której zaprezentowanych zostanie pięć znakomitych filmów reżysera z różnych okresów jego twórczości. Zaczniemy od  „Oblicz Iranu”, wielowymiarowego portretu tego kraju u schyłku XX wieku. „Rzeka Kongo” to z kolei słynna filmowa podróż w czasie i przestrzeni. „Mobutu, król Zairu” to dokumentalny portret dyktatora z arcyciekawymi archiwaliami, zaś „Mężczyzna, który naprawia kobiety. Gniew Hipokratesa” ("Man Who Mends Women: The Wrath of Hippocrates") przybliża postać Denisa Mukwege - ginekologa uhonorowanego Nagrodą Sacharowa za pomoc niezliczonym ofiarom gwałtów podczas kongijskiej wojny domowej.
W czwartek 14 grudnia festiwal zamknie pokaz najnowszego filmu laureata Nagrody im. Marka Nowickiego „Dzieci przypadku”, portretującego kolejne pokolenie mieszkańców górniczego zagłębia w sercu Belgii – tym razem o pozaeuropejskich korzeniach.


Thierry Michel to człowiek-legenda belgijskiego dokumentu. Urodzony w Charleroi, pierwsze swoje filmy poświęcił najbliższej okolicy: przemysłowo-górniczemu regionowi znanemu jako „czarny kraj”. W latach 80. Michel zaczął interesować się innymi kontynentami. Kilkanaście filmów nakręcił w Brazylii, Iranie, Maroku, Somalii i przede wszystkim w Kongo. Właśnie dokumenty o Kongo przyniosły mu największy rozgłos. Jego bohaterami są zarówno osoby z najwyższych kręgów władzy (Moise Katumbi, gubernator najbogatszej prowincji kraju), jak i ludzie, którzy z władzą z różnych przyczyn mają na pieńku – zamordowany w 2010 roku działacz na rzecz praw człowieka Floribert Chebeya czy doktor Denis Mukwege, laureat Nagrody Sacharowa za rok 2014. Michel w kolejnych filmach konsekwentnie demaskował neokolonialne zakusy wielkich korporacji oraz nepotyzm i korupcję kongijskich władz, które w końcu uznały go za persona non grata. Niejako wymuszony powrót do ojczyzny sprawił, że kariera Michela zatoczyła koło. Jego najnowszy dokument, „Dzieci przypadku”, znowu ukazuje belgijski „czarny kraj”.

 

Organizatorzy:

Współfinansowanie:

Partnerzy i patroni medialni: